Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w Zduńskiej Woli zorganizował 20 grudnia spotkanie pod nazwą „Na pewno wiesz, czym oddychasz?”. Poświęcono je temu, jak mieszkańcy mogą zadbać o środowisko i zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza.
Podczas spotkania przedstawiono korzyści, jakie można uzyskać poprzez wymianę starych pieców na nowe źródła ogrzewania. To przede wszystkim zmniejszeni emisji zanieczyszczeń, a także oszczędności w kosztach ogrzewania. Ważny czynnik to także komfort obsługi. Nie bez znaczenia jest także możliwość skorzystania z dofinansowania do wymiany pieca.
W Zduńskiej Woli od 2019 roku prowadzony jest program dofinansowania do wymiany pieców Stop Smog. W 2024 roku z jego pomocą wymieniono 134 piece, a zduńskowolanie mogli skorzystać z dotacji od miasta w wysokości 7 tys. zł. Program można łączyć z rządowym „Czyste Powietrze”, uzyskując do 100 proc. finansowania inwestycji. Przez ostatnich pięć lat w Zduńskiej Woli wymieniono z jego pomocą 861 starych pieców.
Jednym z elementów spotkania był instruktaż poprawnego rozpalania w piecu, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Najważniejszą zasadą jest rozpalanie od góry, a także kontrola ognia, by nigdy nie został przygaszony. Brak płomienia świadczy o zbyt niskiej temperaturze, w której nie mogą prawidłowo spalać się palne gazy, co grozi nie tylko wybuchem, ale przyśpiesza proces osadzania się sadzy na ścianach komina i pieca. Podkreślano także, jak ważne jest utrzymanie pieca i komina w czystości.
Urząd Marszałkowski przygotował dla wszystkich uczestników czujki tlenku węgla i dymu. O bezpieczeństwie mówił także przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli.
Mieszkańcy dowiedzieli się między innymi, jak powstaje tlenek węgla i dlaczego jest tak niebezpieczny, jakie są pierwsze objawy jego zatruciem oraz jak pomóc takiej osobie. Dodatkowo strażacy omówili przepisy wprowadzające powszechny obowiązek stosowania urządzeń do wykrywania pożaru i tlenku węgla w domach i mieszkaniach oraz wytłumaczyli, w jaki sposób najlepiej zamontować czujkę w swoim mieszkaniu. Nowe przepisy weszły w życie 23 grudnia 2024 r., ale obowiązki będą wprowadzane stopniowo, w zależności od rodzaju pomieszczeń. Lokale mieszkalne i pomieszczenia, w których odbywa się spalanie paliwa, będą musiały mieć zamontowane czujki dymu i czadu od 1 stycznia 2030 r.