Przejdź do treści

Zduńska Wola najlepsza w województwie

Na pierwszym miejscu w województwie łódzkim znalazła się Zduńska Wola pod względem wykorzystania przez mieszkańców pieniędzy z programu "Czyste Powietrze". Mieszkańcy Zduńskiej Woli coraz chętniej korzystają z dotacji i wyróżniają się tym na tle innych miast.
Niebieskie niebo i białe chmury.

Polski Alarm Smogowy przygotował ranking samorządów, których mieszkańcy najchętniej korzystają z programu rządowego „Czyste Powietrze”. Porównano liczbę złożonych wniosków do liczby budynków jednorodzinnych w gminie. Pod uwagę wzięto okres lat 2018-2023. Zduńska Wola znalazła się na pierwszym miejscu w województwie łódzkim. Do programu złożono 1152 wnioski z terenu miasta.

Zduńska Wola według rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, pod względem liczby złożonych wniosków w stosunku do liczby budynków jednorodzinnych w gminie, znalazła się na pierwszym miejscu w województwie łódzkim oraz na 73. miejscu w Polsce.

W rankingu bezwzględnej liczby złożonych wniosków  Zduńska Wola także jest wysoko,  bo na 53. miejscu w Polsce.

Celem uruchomionego w 2018 r. rządowego programu „Czyste Powietrze” jest likwidacja 3 milionów pozaklasowych kotłów, tzw. kopciuchów w ciągu 10 lat. Do tej pory w ramach programu złożono ok. 690 tysięcy wniosków na wymianę ogrzewania, co stanowi  23 proc. założonego celu.

W Zduńskiej Woli mieszkańcy mogą łączyć dotację z programu „Czyste Powietrze” z  dotacją miejską z programu lokalnego „Stop Smog”. Od początku istnienia programu w mieście wymieniono ponad 700 pieców węglowych. Od 2019 roku miasto przeznacza corocznie pulę pieniędzy, która pozwala na sfinansowanie wymiany około 200 kopciuchów. W 2024 roku można otrzymać 7 tys. zł, a z budżetu miasta zaplanowano na dopłaty milion złotych.

Informacje o dotacjach dostępne są pod tym adresem: https://zdunskawola.pl/dla-mieszkancow/stop-smog/

W wyborze źródła ciepła mieszkańcom pomaga aplikacja internetowa,  która umożliwia mieszkańcom sprawdzenie możliwości przyłączenia ich budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej, a także szacuje koszty budowy przyłącza, zakupu kotła i wymiany instalacji oraz porównuje je z wydatkami na ogrzewanie elektryczne, biomasę czy ciekły gaz. Podpowiada też mieszkańcom z jakich dofinansowań mogą skorzystać, promując dotacje miejskie i ogólnopolski program „Czyste Powietrze”.

Urząd Miasta Zduńska Wola w 2019 roku przystąpił także do programu PolAir 2.0. Na terenie Zduńskiej Woli zamontowano siedem nowoczesnych czujników jakości powietrza.

Sześć z nich mierzy stężenie pyłów o różnej wielkości, a siódmy, znajdujący się na budynku Ratusza przy pl. Wolności, rejestruje oprócz tego także temperaturę, wilgotność, ciśnienie, siłę wiatru i kierunek oraz wielkość opadów.

Dane z czujek są przesyłane co godzinę do systemu i odczyty pojawiają się w formie tabeli na stronie internetowej: http://polair.eu/city/zdunska_wola

Lokalizacja czujników

  • Dach Ratusza, pl. Wolności 26 (pomiar meteorologiczny)
  • Budynek Przedszkola nr 6, ul. Żytnia 19/23
  • Budynek SP nr 6, ul. Złota 67
  • Budynek SP nr 7, ul. Wodna 32
  • Budynek SP nr 13, ul. 1 Maja 27
  • Budynek Wspólnoty Lokalnej Osiedla Nowe Miasto, ul. Świerkowa 65
  • Budynek Zespołu Szkół, ul. Okrzei 11

Przeczytaj również...

Zbliżenie termostatu grzejnikowego z miedzianymi rurkami.

Stop Smog. Kolejna edycja.

Kolejna edycja miejskiego programu Stop Smog w Zduńskiej Woli ruszy 3 lutego 2025 roku. W poniedziałek zacznie się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie do wymiany źródeł ogrzewania.

Czytaj więcej »
Przejdź do treści